Podle nového usnesení Evropského parlamentu mohou tři největší státy Evropské unie plus jakýkoli jeden další menší stát samy rozhodnout o tom, jaká bude celková politická agenda – a to v oblasti zahraniční a obranné politiky, sankcí a lidských práv. Česká republika nebude moci uplatnit s touto agendou nesouhlas, jelikož bude ve většinovém hlasování vždy přehlasována. Vyplývá to ze zprávy Implementace společné zahraniční a bezpečnostní politiky.
Jednomyslnost podle zprávy omezuje schopnost EU jednat. Většinové hlasování členských států tedy nově nahradí doposud platné hlasování jednomyslné, podle kterého v hlasování souhlasit všechny členské státy EU. Česká republika tím přijde o možnost dělat vlastní zahraniční a bezpečnostní politiku. Zpráva současně sděluje, že toto usnesení je nezávazné. Z praxe však vyplývá, že takováto usnesení jsou zadáním pro Evropskou komisi, aby pro schválené návrhy připravila legislativu.

Tyto body byly schváleny dvoutřetinovou většinou, za Českou republiku zvedli ruku pro europoslanci KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Pirátů a ANO. Europoslanci SPD byli proti návrhu.Zdroj: europarl.europa.eu

X