Fialova vláda připravuje zákon, který bude omezovat svobodu slova. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS)  vláda řeší, jak na základě tohoto zákona některá média dočasně či trvale zakázat. Ministr Blažek přitom považuje internetová média za vážnou hrozbu pro demokracii už od roku 2012.

“Samozřejmě vláda nechce kontrolovat média a nemůže kontrolovat média, jsme v demokratické svobodné společnosti,” sdělil CNN Prima News vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma. Jak bude zákon o boji s dezinformacemi konkrétně vypadat, poradce vlády zatím neví. “Je to věc, kterou se zabývá Evropská unie, to určitě nevyřešíme v České republice. Ale je to určitě důležitá věc,” sdělil CNN Prima News Klíma.

Michal Klíma, syn spisovatele, dramatika, bývalého disidenta a zakázaného autora Ivana Klímy, má za sebou dlouholetou kariéru novináře a mediálního funkcionáře. Ve své nové funkci se dle svých slov bude nyní držet návrhu, který v souvislosti s dezinformacemi v uplynulých dnech schválili poslanci Evropského parlamentu.

S důležitostí vhodné legislativy pro boj s dezinformacemi souhlasí také ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP09), která serveru Aktuálně.cz sdělila, že “…je velmi důležité, aby stát přijal řadu opatření, která začínají už mediální výchovou na školách nebo osvětou u seniorů.”

X