Nový software, který byl nedávno vyvinut v Itálii, odměňuje některé obyvatele za jejich chování prostřednictvím bodového systému. “Chytrá občanská peněženka” byla představena 29. března na tiskové konferenci o digitálních inovacích v Boloni. Místní deník Corriere di Bologna uvedl, že aplikace již funguje v Římě a její podobu charakterizoval jako “podobnou bodovému sběru v supermarketu”. Nyní se nachází ve zkušební fázi. Letos v září bude zavedena také v Boloni.

Občané, kteří budou program využívat, budou odměňováni například za recyklaci, využívání veřejné dopravy, efektivní hospodaření s energií a vyhýbání se pokutám. Získané body budou moci poté utratit za četné ceny, jako jsou slevy a bezplatné kulturní aktivity.

Někteří italští, francouzští a němečtí novináři, spisovatelé a bloggeři upozorňují, že předpoklad aplikace se nápadně podobá čínskému systému sociálních kreditů. I ten odměňuje občany na základě bodového systému. Upozorňují i na paralely s digitálními projekty, jako je například digitální identifikační peněženka společnosti Thales, a varují, že takové úsilí by mohlo vládě umožnit zavést systém sociálních kreditů srovnatelný s čínským.

Italská technologická firma Privacy Network, která se specializuje na digitální soukromí, zveřejnila na svých webových stránkách prohlášení, v němž varuje před právními, etickými a společenskými důsledky takových aplikací.

“Tyto postupy, pokud jsou špatně vyvinuty nebo používány, mohou vést k vážnému omezování a porušování práv a svobod občanů, jakož i k diskriminačním praktikám, kterých je dosahováno i technologickými prostředky, jako jsou systémy ‘sociálního kreditu‘ (nebo sociálního bodování),” uvádí se v prohlášení.

“Naše znepokojení zvyšuje skutečnost, že podobné systémy již byly zavedeny i v jiných italských městech; především v Římě, kde se již testuje chytrá občanská peněženka.”

Síť pro ochranu soukromí uvedla, že podala formální žádost o informace týkající se procesů a funkcí aplikace při jakémkoli zpracování osobních údajů a také totožnosti poskytovatelů a třetích stran, které se podílejí na realizaci projektu.

Vídeň se také stává testovacím polem pro systém sociálního kreditu

Nejen v italské Boloni se připravuje digitálně monitorovaný systém sociálního kreditu.  Podobné projekty se plánují v Bavorsku, Německu a Belgii. Na podzim bude v rakouském spolkovém hlavním městě Vídni testován takzvaný “Vienna Token”.

Jak uvedl TKP Blog, každý občan Vídně bude mít k dispozici aplikaci, která bude jeho chování odměňovat “vídeňskými žetony”. Kdo ušetří CO2, dostane body. Pilotní projekt měl být zahájen v roce 2020, ale nyní bude spuštěn na podzim 2022.

Aplikace rozpozná, kdy cestujete pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou. Úspora emisí CO2 ve srovnání s cestou autem se pak převede na žetony, které lze vyměnit za QR kód, jenž umožňuje levný vstup na veřejné akce.

Citace vládního programu vídeňské vlády SPÖ-NEOS uvádí, že inovace se testují zatím ve Vídni. Nezůstane prý však jen u testování, ale systém odměn se stane součástí každodenního života.

X