Ministerstvo zdravotnictví připravilo v polovině března vyhlášku o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covid-19. Tato vyhláška mimo jiné stanoví postup pro diagnostiku nemoci covid-19, podle něhož je nemocný každý člověk s pozitivním antigenním nebo PCR testem, a to bez ohledu na klinické příznaky, tedy na skutečný zdravotní stav zjištěný lékařem.

Vyhláška je tak v rozporu se stanoviskem Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC), podle kterého má covid-19 pouze člověk s definovanými reálnými symptomy nemoci a zároveň s pozitivním antigenním nebo PCR testem, tedy nikoli člověk jen pozitivně testovaný. ECDC vydalo už loni na podzim doporučení, aby dosavadní nouzový dozor zaměřený na covid-19 byl nahrazen rutinním dohledem zahrnujícím rovněž chřipku a další respirační patogeny. 

Vyhláška také odporuje nedávným veřejným stanoviskům dnešních vrcholných politiků, kteří opakovaně vyhlašovali, že se s covidem musíme naučit žít a brát jej jako ostatní sezónní dýchací onemocnění.

Vyhláška, k jejímuž rychlému schválení nebyl žádný důvod, prošla ve zrychleném režimu. Na připomínky bylo pouhých pět pracovních dní,” sděluje ve své tiskové zprávě Iniciativa21. “Vyhláška je určena pro práci zdravotnických pracovníků, kteří jsou sdruženi v odborných lékařských společnostech, ty však nebyly vyzvány k připomínkám.”

Podle Válkovy vyhlášky se musí testovat nadále jedinci i bez jakýchkoliv příznaků a také ti, kteří přišli do styku s člověkem pozitivně testovaným. Vyhledávají se a sledují “epidemiologicky významné kontakty”, tedy veškeré osoby, které přišly do styku s osobou s pozitivním testem. Nejvyšší správní soud přitom ve svém usnesení 4 Ao 3/2021-117 ze dne 11.11.2021 judikoval, že “není-li ohniskem nákazy celá Česká republika, nelze bez dalšího předpokládat, že osobou podezřelou z nákazy je každý.” 

Plošné testování osob vyjde stát draho. Běžný antigenní test stojí podle údajů VZP 300 korun, PCR test stojí 845 korun. Od ledna do října 2021 vydala jen VZP za testy téměř sedm miliard korun (6 970 238 396.- Kč). Testování na covid-19 podle ministra zdravotnictví Válka stálo veřejné zdravotní pojištění v loňském roce zhruba 55 miliard korun

Zdroj: Iniciativa21

 

X