Očkovací průkaz jako monitorovací a kontrolní nástroj není méně aktuální, ale právě naopak. Světová zdravotnická organizace (WHO) plánuje poskytnout svým 194 členským státům technický rámec pro sjednocené mezinárodní digitální očkovací průkazy. Dceřiná společnost Telekomu T-Systems již obdržela zakázku na vývoj technologie.

Gerret Mehl, vedoucí digitálního zdraví a inovací ve WHO, sdělil: „Země vyjdou z pandemie pouze společně. Očkovací průkazy odolné proti padělání a digitálně ověřitelné očkovací průkazy vytvářejí důvěru. Nabídka WHO brány se považuje za most mezi regionálními systémy. Může být také použita jako součást budoucích očkovacích kampaní a záznamů o pacientech.“

Softwarové řešení založené na QR kódu bude použito i pro další očkování, jako je obrna nebo žlutá zimnice, uvedl T-Systems ve svém oficiálním prohlášení a dodal, že WHO podpoří všech svých 194 členských států při budování národní a regionální ověřovací technologie. Firma dále zdůraznila, že brána „splňuje přísná ustanovení evropského obecného nařízení o ochraně osobních údajů“.

Idea jednotného očkovacího cestovního certifikátu není nová. Dokument na stránkách Evropské komise z roku 2018 ukazuje záměr ustanovit mezinárodní očkovací certifikáty jako běžné. Jako argument je v dokumentaci zmiňována například vakcína proti dětské obrně.

WHO na svých stránkách zveřejnila pokyny týkající se technických požadavků na vývoj digitálních očkovacích certifikátů 27. srpna 2021.

K 31. lednu 2022 se dle webu Evropské rady k systému digitálních certifikátů EU COVID připojilo 33 třetích zemí a území a očekává se, že se připojí i další. K únoru 2022 bylo vydáno více než 1,2 miliardy těchto digitálních certifikátů.

Zdroj: rnd.de , reuters.com

X